«Душа, що не знає літер, то - мертва душа!»
Кирило
10 листопада 2014 року в Станьківській загальноосвітній школі I-II ступенів було проведено інформаційну лінійку, присвячену Дню української писемності.
Метою проведення було:
- дізнатися про історію книгодрукування;
- поглибити знання про українську писемність та мову;
- відчути себе патріотом своєї Батьківщини.
Повідомлення з використанням мультимедійної презентації підготували учні 9 класу: Гринчишин Анна, Дідушицька Вікторія, Дідушицька Христина, Зомчак Вікторія, Іващишин Марія та Сеньковська Іванна під керівництвом вчителя-словесника Зоряни Михайлівни Штурмак.
Бібліотекар Ганна Іванівна Остапишин організувала виставку-ілюстрацію „Плекатимеш мову – цвістимуть слова” .
Ведучі повідомили, коли і хто створили слов'янську азбуку, які жанри розвивалися в 10-16 століттях, хто з відомих письменників створив класичні зразки української писемності.
Вчителем було забезпечено перегляд відеоролика «Перші абетки» .
Говорячи про розвиток української писемності, ведучі розповіли про діяльність засновників слов'янської азбуки - братів Кирила та Мефодія, наголосили на тому, що спонукало Кирила до створення 863 року слов'янської азбуки, яка мала 38 букв і за іменем її творця названа «кирилицею». Вказали написані нею твори Київської Русі, а саме: «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім» та інші.
Затим вчителем було продемонстровано малюнки, на яких школярі мали змогу ознайомитися зі зразками писемності різних мов: грузинської та японської, індійської та арабської; скорописанням 17 століття та алфавітом за часів Івана Федорова.
Після цього дев’ятикласники згадали ім´я князя Ярослава Мудрого, внесок якого у становлення Київської Русі важко переоцінити, оскільки саме князь Ярослав Мудрий підвищив рівень освіти серед простого люду, створив перший збірник законів Київської Русі, зібрав безцінну бібліотеку.
Говорячи про День української писемності, школярі не могли не згадати відомі літературні пам´ятки: «Велесову книгу», «Ізборник Святослава», «Київські літописи», безцінні твори Григорія Сковороди та Івана Вишенського, «Енеїду» Котляревського, поеми Тараса Шевченка, волелюбні вірші Лесі Українки та патріотичні твори Івана Франка.
Ведучі наголосили про тернистий шлях боротьби нашої мови на шляху до розвитку.
Потім дев’ятикласники продемонстрували свої декламаторські здібності.
Насамкінець, перифразуючи думку Кирила, який сказав: «Душа, що не знає літер, то - мертва душа!» побажали ніколи не забувати про безцінний скарб, джерело вікової мудрості, про вірних помічників у вирішенні багатьох проблем, про книгу та рідну мову.
Вчитель української мови та літератури
Штурмак Зоряна Михайлівна
|