«Ми не можемо назвати, мабуть,
жодної ділянки людського духу,
в якій би не працював І.Франко
і в якій він би не був великий»
Павло Загребельний
У 2016 році виповнилося 100 років від дня смерті Івана Яковича Франка. Поряд з Тарасом Шевченком та Лесею Українкою Іван Франко – один з найвидатніших поетів української літератури. Кожного, хто знайомиться з життям і діяльністю Великого Каменяра, вражає і захоплює багатогранний талант і дивовижна працьовитість цієї людини.
Саме ця проста і добра людина, а водночас геніальний поет, справжній патріот українського народу зібрала учнів та вчителів у святковій залі Станьківської ЗОШ I-II ступенів 26 травня 2016 року. З метою виховання у молоді патріотизму, поваги до історії, враховуючи важливість постаті Івана Франка для розвитку української державності та української культури відбувся вечір-портрет «Я син народу, що вгору йде…» під керівництвом вчителя-словесника Зоряни Штурмак з використанням мультимедійної презентації.
Учасники мали змогу полинути у минуле, дізнатись, як і де ріс маленький Іванко, насолодитись його мовою, напитися Франкової поезії.
Ведучими заходу були незмінні Маліборський Михайло та Щербій Інна. Активну участь у його проведенні брали участь учні 5-9 класів. Зомчак Сергій, учень 6 класу, продемонстрував акторську майстерність, виконуючи роль малого Івана. Неперевершеними акторами виявилися учні 5 класу Зомчак Аліна та Філіпович Вікторія, беручи участь в інсценізації вірша «Киця». Учні 5 і 7 класів проявили власну яскраву індивідуальність, а також вміння виразно читати твори великого сина українського народу, зокрема «Дивувалась зима», «Дрімають села», «Ходить вітер по житі», «Погідна ніч літня в підгірськім краю!..», «Моя любов», «Пісня і праця», «Каменярі». Вчителем продемонстровано аудіозаписи та відеокліпи незрівнянних зразків пісень на слова
І. Франка, зокрема національний гімн «Не пора, не пора», «Червона калино, чого в лузі гнешся?..», «Час рікою пливе», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня».
Бібліотекар Ганна Остапишин презентувала неперевершені шедеври Франкової творчості, а саме: поезії, збірку казок для дітей «Коли ще звірі говорили», героями яких є хижий Вовк, мудрий Їжак, хитра Лисичка, дурний Осел, а також ряд оповідань, які постали на основі власних спогадів про дитинство.
Вчитель зарубіжної літератури Марія Бойко підкреслила, що багатогранність таланту І.Франка більш ніж дивовижна. В одній особі поєдналися поет, прозаїк і драматург, перекладач і літературний критик, історик і теоретик літератури, філософ, фольклорист, мовознавець, етнограф та економіст, один з найважливіших політиків Галичини кінця 19-початку 20 ст.
Учасники заходу мали змогу подорожувати стежками Івана Франка. Вони зайшли в гості до Франка, побувавши в музеях-садибах. Відвідали пам’ятники, меморіальні дошки, встановлені Каменяреві, а також парки, вулиці, Львівський університет, названі в його честь.
До того ж вчителі Станьківської ЗОШ I-II ступенів в квітні організували екскурсію учнів в музей-оселю родини Івана Франка, що знаходиться в с. Підгірки, Калуського району. Вчитель-словесник створила і показала фотоколаж.
Іван Франко жив і творив, випереджаючи час. Велика філософія життя, розгорнена у творах Франка, до кінця ще не збагнена. Як актуально і сьогодні звучать слова Каменяра!
Хай сяє нам благословенне ім'я славетного Франка!
Вчитель української мови та літератури
Зоряна Штурмак
|